Złoty Jubileusz MP2

prezydent przemawia na uroczystości.JPG

Nasze Przedszkole ma 50 lat

Uroczystość

W dniu 17 maja 2017 roku  odbyła się uroczystość złotego jubileuszu Miejskiego Przedszkola nr 2 w Puławach. Rok 1967/1968 był pierwszym rokiem funkcjonowania nowego Przedszkola we Włostowicach. Wcześniej mieściło się ono w prywatnym domu przy ulicy Kazimierskiej. Dzieci dowożono z różnych rejonów miasta. Do czterech oddziałów uczęszczało 120  dzieci.

W uroczystości udział wzięli: Prezydent Miasta Puławy p. Janusz Grobel, wiceprezydent p. Ewa Wójcik, wiceprzewodniczący Rady Miasta p. Ryszard Ścibior, kierownik Wydziału Edukacji i Sportu p. Marzena Klimek, inspektorzy p. Agnieszka Zamojska oraz p. Justyna Jagiełło – Kłos, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 p. Małgorzata Ceglarska, ks. Proboszcz parafii pw. Św. Józefa we Włostowicach Waldemar Stawinoga oraz dyrektorzy miejskich przedszkoli wraz z nauczycielami i dziećmi – uczestnikami konkursu recytatorsko – plastycznego „Puławy piórem i pędzlem malowane”.

W sposób szczególny p. dyrektor Alina Sobczyńska powitała  emerytowanych pracowników Przedszkola, jak również byłych i obecnych wychowanków , dyrektorów, nauczycieli i pracowników obsługi.

„Obchody 50-lecia to okazja do podsumowań, refleksji i podziękowań tym, którzy dbali o wspólne dobro przez tyle lat. Wszelkie formy upamiętnienia ich pracy są świadectwem dla kolejnych pokoleń. Takiemu właśnie połączeniu służy dzisiejsza uroczystość’ – podkreśliła dyrektor Przedszkola.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się absolwenci placówki:

  • wiceprzewodniczący Rady Miasta – uczęszczał do placówki funkcjonującej jeszcze przy ulicy Kazimierskiej,
  • obecni dyrektorzy MP 3 p. Agata Lubomska - Kowalska i PPI p. Renata Gałuszka;
  • nauczycielka Szkoły Podstawowej nr 4 w Puławach p. Anna Posłuszny.

Byłą nauczycielką Przedszkola jest p. Beata Rysak – obecnie dyrektor MP 8.

Pani dyrektor w sposób szczególny podziękowała dyrektorom placówki zwłaszcza p. Wacławie Krawczak – dyrektorowi z 20-letnim stażem oraz swojej poprzedniczce p. Zofii Krężołek – dziś dyrektorowi MP 18.

Warto również wspomnieć o zasługach p. Felicji Łukaszewicz. Funkcję dyrektora pełniła w latach 1967 – 1977. Przyjęła ona wówczas kilka młodych nauczycielek, z których część stanowiła kadrę pedagogiczną przez wiele lat. Pierwszym zadaniem nowego dyrektora była aranżacja przedszkolnego ogrodu, który pozbawiony był wówczas jakiejkolwiek zieleni. Nauczycielki wraz z dziećmi sadziły lipy oraz świerki, które otaczają placówkę do dnia dzisiejszego. Pani dyrektor nawiązała również współpracę z dyrektorem Zakładów Azotowych, wynikiem której były urządzane w wakacje półkolonie dla dzieci pracowników. Zakłady odwdzięczały się placówce wzbogacając jej bazę materialną, co w ówczesnych czasach miało ogromne znaczenie dla rozwoju przedszkola.   

Goście otrzymali okolicznościową broszurę.

Na pierwszych, pożółkłych  kartach zebrano wspomnienia, fotografie, wykaz kadry przedszkola. Swoimi wspomnieniami podzieliła się  p. Halina Wołochowicz – kobieta w sędziwym wieku ale młoda duchem, organizatorka przedszkolnego życia tu – przy ulicy Norblina.

Babcia  naszej wychowanki –p. Antonina Korczyńska, która jest absolwentką Państwowego Przedszkola nr 2 w Puławach opowiedziała  o  swoich wspomnieniach z lat przedszkolnych spędzonych  w prywatnym budynku przy ulicy Kazimierskiej częściowo zaadoptowanym na przedszkole.

Na kolejnych stronach broszury odnaleźć można wspomnienia p. Anny Posłuszny, dziś nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej Szkoły Podstawowej nr 4 w Puławach.

Wraz z siostrą Agnieszką uczęszczała do przedszkola w latach 70-tych, a piosenki, których nauczyła się w przedszkolu dziś uczy swoich wychowanków.

Na kolejnych kartach zawarto między innymi fotografie z lat 80-tych uroczystości przedszkolnych, wspomnienia p. Stefanii – matki  trzech dziewczynek, która zasłużonym rowerem marki jubilat pokonywała drogę do przedszkola wioząc jedną córkę na siodełku, drugą na bagażniku, trzecia zaś stała na pedałach. To pani Wacława była pomocna w takich trudnych sytuacjach, gdy do tego padał deszcz i w szatni trzeba było się spieszyć, by zdążyć na śniadanie.

Zielone karty lat 90-tych traktują o przedszkolnym menu, o wyrobie smakowitych pączków przez doskonałą kucharkę p. Janinę Mazur. Nikogo nie zastanawiał wówczas ich skład.

Ze swoimi 3 –latkami płakać natomiast chciała p. Joasia, która jako młodziutka nauczycielka trafiła do naszego przedszkola. Na szczęście znalazła się przy niej p. Alinka, doświadczona pomoc nauczyciela, która traktowała ją jak własną córkę i wprowadzała w tajniki funkcjonowania przedszkola.

Kolorowe karty broszury oddają czasy nam współczesne. Przeczytać na nich można, za co lubią przedszkole nasi wychowankowie, jak swoją pracę postrzegają pracownicy przedszkola, za co cenią placówkę rodzice.

Folderek_ok+éadka.jpg

Broszura dostępna jest w zakładce Historia przedszkola oraz w naszej placówce. 

Logo

Od dnia 17 maja 2017 roku Przedszkole posługiwać się będzie swoim logo.

 

logo2.png

Buźka chłopczyka, buźka dziewczynki

Dzieci mają wesołe minki.

Ola kokardę wpięła we włosy,

Olek woła wniebogłosy.

W domu wyprawiam harce i swawole,

Lecz do naszego Przedszkola przyjść wolę!

Mama do pracy codziennie gna,

Pani w przedszkolu coś na osłodę da.

Choć czasem mi smutno i jest mi źle

Pani na pewno pocieszy mnie.

 

Tak właśnie wygląda i tyle znaczy nasze logo.

Oddaje ono  charakter placówki  jako instytucji opiekuńczo – wychowawczej. Przedszkole zapewnia zarówno opiekę, jak też wszechstronny rozwój naszych wychowanków.

„Każde dziecko jest nieoszlifowanym diamentem, a ja jako nauczyciel mam wpływ na to, że staje się on coraz piękniejszy”. Tak swoje refleksje o pedagogicznej profesji nakreśliła jedna z pań nauczycielek.

Uroczystość połączyła  pokolenia tych, którzy takie diamenty szlifowali i nadal to czynią.

Pani dyrektor podziękowała wszystkim za trud i zaangażowanie włożone w wychowanie pokoleń Polaków.

„Niech nasi absolwenci, obecni wychowankowie dobrze czynią i świadczą o naszych Puławach. Bo to właśnie Włostowice są kolebką puławskiej oświaty. To tu Izabela Czartoryska zakładała pierwsze elementarne szkółki dla włostowickich chłopów i ich dzieci.

I choć przedszkole zmieniało się i zmienia – nowy plac zabaw, planowane kolejne remonty elewacji, tarasów – za co bardzo serdecznie dziękujemy władzom naszego miasta – to misja przedszkola, jego duch ciągle i niezmiennie trwa.

To coś, co tworzy wspomnienia, do których sięgamy po latach kilku, kilkunastu a nawet kilkudziesięciu.

Dziękuję wszystkim Państwu za obecność na naszej uroczystości i życzę, by te wspomnienia były jak najlepsze”.

Występy artystyczne wychowanków wzbogaciły recytacje dzieci – gości z miejskich przedszkoli. Uroczystości bowiem towarzyszył konkurs recytatorsko – plastyczny „Puławy piórem i pędzlem malowane”. Autorami wierszy o Puławach byli rodzice, nauczyciele, a nawet dyrektorzy przedszkoli. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody.

Na korytarzach Przedszkola zaprezentowano prace plastyczne dzieci oraz przedstawiono wystawę historyczną fotografii i pamiątek z lat 60-tych, 70-tych, 80-tych, 90-tych i XXI wieku.

Emerytowani pracownicy przedszkola wspominali, że choć były to trudne czasy to chęci do pracy nie brakowało i było wesoło. Rodzice doceniali pracę nauczycieli i służyli pomocą.

W drugiej części spotkania nastąpiło uroczyste otwarcie i poświęcenie nowego placu zabaw oraz posadzenie dębu pamięci.

Pani dyrektor Alina Sobczyńska podziękowała za obecność gościom. Wszystkim smakował jubileuszowy tort z nowym logo przedszkola.

Współgospodarzami uroczystości byli Rodzice naszych wychowanków. Za wszelką pomoc serdecznie dziękujemy.

WIERSZ PAŃSTWA CHABROSÓW

Wiersz w którym się dowiecie dlaczego przedszkole nr 2 jest numer jeden na świecie !

Na pewno przyznają to zgodnie wszyscy,                                                                               

Że jesteśmy najbardziej przedszkolu bliscy.                               

Wystarczy, że dziesięć kroków damy

I już jesteśmy u przedszkolnej bramy.

Która jest jak wrota do innego świata,

Tu się rzeczywistość z bajką przeplata.

Za nią nie jesteśmy zwykłymi dzieciakami,

Stajemy się Gumisiami i Leśnymi Duszkami.

Tu bawimy i uczymy się z naszymi Paniami,  

One w tej bajce są Dobrymi Wróżkami.

Przedszkole nr 2 jest naprawdę magiczne,

Wszędzie na to znajdziemy dowody liczne

To jest jedyne takie miejsce na świecie,

Gdzie tylu super bohaterów na metrze kwadratowym znajdziecie.

Tu nuda nikomu nigdy nie doskwiera,

Zawsze można znaleźć do zabawy przyjaciela !

Tu wszystkie posiłki maja smak niezrównany,

Wszystko jest lepsze niż u rodzonej mamy !   

Tu się chętnie ubieramy i zabawki sprzątamy,

Choć w domu jesteśmy raczej leniuszkami.  

Zdarza się, że czasem w kosmos wyruszamy,

lecz wracamy zanim przyjdą nasze Mamy.  

Co już tak szybko te osiem godzin zleciało ?

Idziemy na plac zabaw, bo jeszcze nam za mało

I w końcu na pół dnia z przedszkolem się żegnamy…

Bo przedszkolak musi znaleźć też czas dla Taty i Mamy ):

Ale nie martwcie się, że przedszkole jest samo po zmroku.

My jesteśmy jego strażnikami i mamy je w nocy na oku.

A kiedy za parę lat będziemy już w szkole   

Z nostalgią będziemy patrzeć na nasze przedszkole. 

Tak jak to robią pierwsze byłe przedszkolaki           

którzy  skończyli 50 lat, czyli wiek nie byle jaki ):

                           Adaś i Albert Chabros z rodzicami

Podziękowania

Dziękujemy także naszym sponsorom:

logo Puławskie Towarzystwo Tradycji Narodowych.jpg      logo Puławskie Towarzystwo Tradycji Narodowych.jpg        logo Puławskie Towarzystwo Tradycji Narodowych.jpg  logo Puławskie Towarzystwo Tradycji Narodowych.jpg          logo Puławskie Towarzystwo Tradycji Narodowych.jpglogo Puławskie Towarzystwo Tradycji Narodowych.jpg                    logo Puławskie Towarzystwo Tradycji Narodowych.jpg

 

 

W intencji naszego Przedszkola, byłych i obecnych wychowanków i ich rodzin, pracowników w dniu 19 maja 2017 r. w kościele we Włostowicach odprawiona została uroczysta  msza św.

Przedszkole podjęło również opiekę nad mogiłą p. Felicji Czapkowej z d. Lenartowicz – dyrektora Przedszkola w latach 1940 – 1960 przy ul. Kazimierskiej.

 

Dziękujemy

 

Powrót na początek strony