Duże problemy małego pacjenta - kiedy do psychologa?

Kiedy psycholog - post.png

 

Drodzy Rodzice, w trakcie konsultacji wybrzmiewają Wasze obawy: czy to już pora na wizytę u psychologa, czy jest to konieczne dla Waszego dziecka. Pamiętajcie, że pomoc jest ważna. Psycholog jest specjalistą, który gra z Wami w jednej drużynie. Wspólnymi siłami możecie zdziałać prawdziwe cuda J Poniżej kilka sytuacji, które mogą wymagać dodatkowego wsparcia.

 

  1. Natłok emocji.

Czasami dzieci doświadczają dużo napięć, lęków, czy napadów złości. Brakuje im wtedy zasobów, żeby coś z tym zrobić. Wspólnie z psychologiem popracują nad rozumieniem emocji oraz radzeniem sobie z nimi.

  1. Nowa sytuacja:
  • Zmiana szkoły/przedszkola
  • Przeprowadzka
  • Narodziny rodzeństwa
  • Śmierć lub choroba w rodzinie

... i każda sytuacja, która zmienia funkcjonowanie Waszej rodziny. Nowe sytuacje wiążą się z ogromnymi emocjami, które psycholog pomoże ułożyć.

  1. "Coś" zmienia się w zachowaniu dziecka.

Nieraz trudno jest nazwać to, co dzieje się z dzieckiem. Zauważasz zmianę, jednak nie wiesz, co możesz z nią zrobić i co ona oznacza. Psycholog w trakcie rozmowy pomoże Ci zrozumieć "to coś".

  1. Twoje emocje są ważne.

Bywają takie momenty, w których dorosły potrzebuje skupić się na sobie. Niekiedy brakuje pomysłu na to, jak dalej radzić sobie jako rodzic. Ciebie też mogą przytłoczyć różne emocje i sytuacje. Wspólnie z psychologiem zaopiekujesz się sobą.

  1. Jaka jest rola psychologa?

Próbuje razem z Tobą rozplątać kłębek problemów i trudności :) Rozmawia, pyta, podpowiada, szuka razem z Tobą rozwiązań. A Ty sam decydujesz o tym, jak je wykorzystasz.

  1. Jesteś rodzicem, nie specjalistą.

Nie musisz wiedzieć wszystkiego (nawet jeżeli świat twierdzi inaczej). To, że szukasz wsparcia i pomocy, pokazuje, że dbasz o swoje dziecko i chcesz dla niego jak najlepiej.  Jesteś super rodzicem

 

 

Powrót na początek strony